Η βιβλιοθήκη στεγάζεται στο ισόγειο του σχολικού συγκροτήματος, καλύπτοντας 55 τ.μ.

Η κατασκευή, η διαμόρφωση και τα υλικά του χώρου της βιβλιοθήκης έγιναν κατόπιν μελέτης και επιλογής του ΟΣΚ.

Μέσα σε ενιαίο χώρο συμπεριλαμβάνει : τα βιβλιοστάσια, το αναγνωστήριο, τους σταθμούς Η/Υ των χρηστών και το χώρο υποδοχής-δανεισμού-ενημέρωσης.

Για τη δημιουργία "άνετου περιβάλλοντος" έχουν τοποθετηθεί 2 air-condition που συνδυάζονται με σώμα καλοριφέρ.

Επίσης έχει τοποθετηθεί σύστημα συναγερμού και πυρανίχνευσης, συνδεδεμένα με αστυνομία και πυροσβεστική - μέσω αυτόματου τηλεφωνητή.

Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές

Ενσύρματο τοπικό δίκτυο Η/Υ, τοπολογία αστέρα μέσω switch (1Gbit).

Το λειτουργικό σύστημα του Server είναι Win'XP Pro, ενώ για τις ανάγκες του ΑΒΕΚΤ στο δίκτυο, έχει εγκατασταθεί και λειτουργικό σύστημα Win'NT Server μέσω Virtual PC.

Ένας κοινόχρηστος εκτυπωτής (laser μονόχρωμος), εξυπηρετεί τις εκτυπωτικές ανάγκες του δικτύου.

Ένας scanner για τη ψηφιοποίηση εγγράφων και εικόνων.

4 σταθμοί εργασίας (mini PC) με λειτουργικό σύστημα Win' XP Home (ένας από αυτούς λειτουργεί αποκλειστικά ως σταθμός αναζήτησης-ανάκτησης εγγραφών της βάσης ΑΒΕΚΤ και παρουσίαση του web καταλόγου.)

Παροχή διαδικτύου (έργο Edunet) μέσω ADSL γραμμής, σε όλο το δίκτυο της βιβλιοθήκης.