Google! η καλύτερη μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο...

English Version

English Website

Μια ομάδα σχολικών βιβλιοθηκών, μέσω του Πανελλήνιου Φόρουμ Σχολικών Βιβλιοθηκών (Π.Φ.Σ.Β) , κατάφερε να συνδιοργανώσει αυτή την εξαίρετη συνάντηση.

Συζητάμε για τη σχολική βιβλιοθηκονομία της αγροτικής εκπαίδευσης της Γαλλίας (στα αγγλικά)

Συζητάμε για τη σχολική βιβλιοθηκονομία της αγροτικής εκπαίδευσης της Γαλλίας (στα ελληνικά)

Εισηγήτριες οι γλυκύτατες Amandine από την Προβηγκία, η Celine από τη Σαβοΐα και η Natacha από τα Πυρηναία, μας ανέπτυξαν το δίκτυο της αγροτικής εκπαίδευσης στη Γαλλία και κατά επέκταση και τις Σ.Β τους. Επίσης μας παρουσίασαν τον τρόπο εργασίας αυτών των Σ.Β στις σχολικές μονάδες και τον τρόπο που εμπλέκονται με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών των σχολείων αγροτικής εκπαίδευσης της Γαλλίας.

Εκτός από τους αγαπητούς συναδέλφους Σ.Β. που παρευρίσκονταν, ήταν επίσης παρούσες οι κυρίες Christine Tzimis και Σεμερτζάκη Εύα από το Ινστιτούτο Γκαίτε Αθηνών και τη Βιβλιοθήκη Τράπεζας Ελλάδας αντίστοιχα (Οργανωτική Επιτροπή Ενίσχυσης Βιβλιοθηκών).

Συνδιοργανωτές
Οικοδέσποινα: Δόξα Καρασαββόγλου, Σ.Β. 6ου ΓΕ.Λ. Αιγάλεω
Διερμηνεία:

Παναγιώτα Μοσχολιού, Σ.Β 4ου ΓΕ.Λ. Περιστερίου

Λίλλυ Παπασπυροπούλου, Σ.Β. 2ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Μετάφραση-Επιμέλεια Παρουσίασης:

Πέννυ Παπαγεωργίου (Σ.Β. 6ου Γ/σίου Ζωγράφου)

Νάντια Χαραλαμποπούλου (Σ.Β. ΓΕ.Λ. Τυμπακίου Κρήτης)

Αφίσες, σελιδοδείκτες, ετικέτες:

Δέσποινα Κουτλή (Σ.Β. 2ου ΓΕ.Λ Ιλίου)

Ελένη Καραβανίδου (Σ.Β. 1ου ΓΕ.Λ. Ελευσίνας)

Βιντεοσκόπηση: Γιώργος Μπαρμπέρης (Σ.Β. 3ου ΓΕ.Λ. Ηλιούπολης)