Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 260 guests και κανένα μέλος

ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΒΟΛΟ/ΠΗΛΙΟ

Στα πλαίσια των εγκεκριμένων περιβαλλοντικών προγραμμάτων: 1.«Οδεύοντας στα άστρα», 2.«εξοικονομώντας ενέργεια στο σχολείο» και του πολιτιστικού προγράμματος «Μικρά Ασία πριν και μετά », με αριθμ. έγκρισης 10215-20/12/2021, που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2021-2022, το σχολείο μας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο  Βόλο/Πήλιο (7/5/2022 - 9/5/2022).

Σκοπός των προγραμμάτων και της εκδρομής ήταν οι μαθητές/τριες να προσεγγίσουν τα γεγονότα των συγκεκριμένων ιστορικών περιόδων και να συνειδητοποιήσουν τον τεράστιο ρόλο της ιστορίας στον αγώνα επιβίωσης-προόδου εθνών, λαών και κρατών. Παράλληλα, να μυηθούν σε σύγχρονες τεχνικές αστροπαρατήρησης απαλλαγμένες από το εκτεταμένο φαινόμενο φωτορύπανσης του νομού Αττικής. Τέλος να ενημερωθούν για τις μορφές ενέργειας που χρησιμοποιήθηκαν κατά το παρελθόν, μέχρι την σημερινή μετάβαση στην ηλεκτρική ενέργεια.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΚΔΡΟΜΗΣ:

ΠΑΤΜΑΝΟΓΛΟΥ ΕΥΑΝΘΙΑ ΠΕ06                                  ΚΟΡΜΑΖΟΓΛΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ ΠΕ06

ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΕ04.01                    ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΕ83