Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 111 guests και κανένα μέλος

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΕΥΓΕΝΙΔΙΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ

Την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 10:00 το πρωί, στα πλαίσια του προγράμματος «Οδεύοντας στα Άστρα» σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου, δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές/τριες του προγράμματος  να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της βιβλιοθήκης του Ιδρύματος με τίτλο:  «Πάμε στον πλανήτη Άρη online ?».

Αρχικά παρουσιάστηκαν  τα βήματα που πρέπει να ακολουθούνται στην εκπόνηση μίας εργασίας αναφορικά με την άντληση πληροφοριών και ακολούθως οι μαθητές/τριες μέσω μιας διαδικασίας αλληλεπίδρασης εφάρμοσαν τα βήματα αυτά  για μια σύντομη εργασία σχετικά με  τον πλανήτη Άρη.

Στο τέλος της συνάντησης οι μαθητές/τριες  υπέβαλαν ερωτήσεις τόσο στον υπεύθυνο της Βιβλιοθήκης όσο και στο Πρόεδρο του Ιδρύματος σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις στον τομέα της Αστροφυσικής και της Αστρονομίας.

Υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος: Κωνσταντόπουλος Ι. Κορμάζογλου Κλ,  Οικονόμου Ν.