Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 118 guests και κανένα μέλος

2021 03 25

24η Μαρτίου 2021...στο κατώφλι μίας εθνικής εορτής που το βάρος των χρόνων την καθιστούν επετειακή.

Σήμερα ο εκπαιδευτικός κος Παλαιοδημόπουλος Μενέλαος, τον οποίο θερμά ευχαριστούμε, παρουσίασε με τρόπο εύστοχο,  περιεκτικό, μουσικό, καλλιτεχνικό το αποτύπωμα και τη σημασία αυτής της εορτής.

Από τον Ακάθιστο ύμνο... στον Εθνικό... εκεί που αρχίζουν και τελειώνουν όλα... όρθιοι, κοιτάζοντας ψηλά, για τη σημαία...για τους επώνυμους και ανώνυμους αγωνιστές κι επαναστάτες...Υπάρχουμε γιατί υπήρξαν... ο αγώνας τους  η τέχνη μας... η τέχνη της δημιουργίας μας, η τέχνη της ύπαρξής μας... ας ζωγραφιστεί στις πράξεις μας, ας σμιλευτεί στο παρόν μας, ας γραφτεί λογοτεχνία, στην ιστορία μας, ας σχεδιαστεί, αρχιτεκτονική, στο οικοδόμημα της σημερινής κοινωνίας μας, ας γίνει μουσική στον εθνικό μας ύμνο... στην ποίηση των Ελεύθερων Πολιορκημένων...

Χρόνια μας Πολλά κι Ελεύθερα!!!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΕΥΑΝΘΙΑ ΠΑΤΜΑΝΟΓΛΟΥ