Βιογραφικό

Αλεξάνδρα Παπάζογλου
Διευθύντρια Βιβλιοθηκών Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Κολέγιο Αθηνών - Κολέγιο Ψυχικού)
Στεφάνου Δέλτα 15
Π. Ψυχικό 154 52
ΕΛΛΑΔΑ
Tel.: ++30 210 6748152
Fax: ++30 210 6773275
Rechts-PfeilΒιβλιοθήκες Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Sprachflagge

Μάστερ στη Βιβλιοθηκονομία και την Επιστήμη της Πληροφόρησης (MLS in Library and Information Science) από το Πανεπιστήμιο Simmons της Μασαχουσέτης, ΗΠΑ. Εργάστηκε ως βιβλιογραφικός βοηθός στο Ελληνικό τμήμα της Βιβλιοθήκης Widener, κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Harvard, και στη συνέχεια (1979-1982) ως καταλογογράφος των αγγλικών, γαλλικών και γερμανικών συλλογών της ίδιας βιβλιοθήκης. Όταν επέστρεψε στην Ελλάδα εργάστηκε ως υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης του ΤΑSIS Hellenic International και από το 1987 είναι διευθύντρια των βιβλιοθηκών του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Κολέγιο Αθηνών, Κολέγιο Ψυχικού). Εμπειρογνώμων στην Ευρωπαϊκή Ένωση (DGXIII) σε θέματα τηλεματικών εφαρμογών στις βιβλιοθήκες. Επιστημονική υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης του Κολεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού στα ευρωπαϊκά προγράμματα Chilias, Verity, Festival, Universe, WIN και eschooLib. ΄Εχει διατελέσει γραμματέας της ΄Ενωσης Ελλήνων Βιβλιοθηκαρίων και της Επιτροπής Σχολικών Βιβλιοθηκών της IFLA. Συγγραφέας πολλών επιστημονικών άρθρων. Το θέμα της Πληροφοριακής παιδείας την απασχολεί από το 1985, όταν ξεκίνησε να εργάζεται σε σχολική βιβλιοθήκη.