Διοργανώτριες Βιβλιοθήκες:
3ο Γ/σιο Κερατσινίου (Αλέξανδρος Τοπαλίδης)
Γ/σιο Μαγούλας (Λεμοντζόγλου Μανόλης)
1ο Ε.Λ Ελευσίνας (Καραβανίδου Ελένη)

ΤΟΠΟΣ: 3ο Γυμνάσιο Κερατσινίου
ΧΡΟΝΟΣ: Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2005
ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 10.00-15.00

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ:

Μανόλης Λεμοντζόγλου, Αλέξανδρος Τοπαλίδης, Μανώλης Νίνος

ΠΡΑΚΤΙΚΑ

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ & ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

• Καλωσόρισμα και ευχαριστίες
  • Η ημερίδα δεν υποκαθιστά το ρόλο του κράτους στην επιμόρφωση των υπευθύνων Σ.Β.
  • Παρουσίαση περιεχομένου Φακέλου: α) CD-ROM με την εισήγηση του Μ. Λεμοντζόγλου και του ηλεκτρονικού βιβλίου «ΑΒΕΚΤ: Βήμα προς βήμα» (αρχεία pdf). β)Σημειώσεις εισήγησης Αλ. Τοπαλίδη για ηλεκτρονική αλληλογραφία και ΠΦΣΒ, γ) Σημειώσεις εισήγησης Μ. Νίνου για το σύστημα DEWEY, δ) Χρήσιμα τηλέφωνα και ιστοσελίδες, Οργάνωση της δουλειάς στη Σ.Β. σε ημερήσια, εβδομαδιαία και μηνιαία βάση (Ελ.Καραβανίδου, 1 ο Ε.Λ. Ελευσίνας) . Συνημμένο φωτοαντίγραφο για την έκθεση πεπραγμένων, ε) Σελιδοδείκτης φιλοτεχνημένος από τον Αλ.Τοπαλίδη, όπως και η αφίσα της Ημερίδας.

Εισήγηση 1η "Διαχρονική εξέλιξη Σ.Β ΕΠΕΑΕΚ & Βιβλιοθηκονομικά προβλήματα έργων ΣΑΛΑΜΙΣ & ΠΙΛΟΤΙΚΟΥ", Μανόλης Λεμοντζόγλου (Βιβλιοθήκη Γ/σίου Μαγούλας) - διάρκεια 1 ώρα.

• Ιστορική διαδρομή του θεσμού των Σ.Β. από το 1985 έως σήμερα
  • Γεωγραφική κατανομή του έργου
  • Φορείς του έργου
  • Κόστος του έργου
  • Θεσμικό πλαίσιο
  • Ο ρόλος του υπευθύνου Σ.Β. και το ωράριό του
  • Βιβλιοθηκονομικά προβλήματα των προγραμμάτων ΣΑΛΑΜΙΣ και ΠΙΛΟΤΙΚΟΥ Αττικής
  • Ευχαριστίες
  • ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟΥ

Εισήγηση 2η " Μέσα ηλεκτρονικής επικοινωνίας και Πανελλήνιο Φόρουμ Σχολικών Βιβλιοθηκών (Π.Φ.Σ.Β)", Αλέξανδρος Τοπαλίδης (Βιβλιοθήκη 3ου Γ/σίου Κερατσινίου) - διάρκεια 1 ώρα.

• Η διαφορά παραδοσιακής και ηλεκτρονικής αλληλογραφίας
  • Μορφές και πλεονεκτήματα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας
  • Το ΠΦΣΒ (τι είναι, γιατί έχει «κλειστό» τμήμα, σκοποί και στόχοι)
  • Πώς γίνονται οι εγγραφές μελών-προϋποθέσεις
  • Η ανάγκη επιμερισμού των εργασιών κι ευθυνών στο ΠΦΣΒ, υπαγορεύεται από την αυξανόμενη πολυπλοκότητά του
  • Αναζητούνται νέοι συντονιστές. Ποιος είναι ο ρόλος τους.
  • Η δομή του ΠΦΣΒ
  • Πώς διαβάζουμε ένα άρθρο, πώς απαντάμε/διορθώνουμε/συμπληρώνουμε, τι είναι τα emoticons, πώς στέλνουμε μηνύματα ( e- mails ή προσωπικά), ο αριθμός των αναγνώσεων και η πιο πρόσφατη δημοσίευση
  • Η διεξαγωγή ψηφοφοριών και το εχέγγυο της μυστικότητάς τους
  • Η σημασία της ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗΣ του μέλους

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΟΛΙΓΟΛΕΠΤΟ

Εισήγηση 3η "Σύστημα Ταξινόμησης DEWEY", Μανώλης Νίνος (Βιβλιοθήκη 9ου Γ/σίου Περιστερίου) - διάρκεια 1 ώρα.

• Πρόταση για ένα μελλοντικό ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ για τους υπευθύνους Σ.Β.
  • Η αναγκαιότητα της ίδρυσης Επιστημονικής Ένωσης Υπευθύνων Σ.Β.
  • Ιστορική παρουσίαση του ταξινομικού συστήματος Dewey
  • Έκταση χρήσης του DDC παγκοσμίως και τα πλεονεκτήματά του
  • Πρακτική εξάσκηση του ακροατηρίου για τον ταξιθετικό αριθμό ενός τεκμηρίου με βάση το Abridged 13 DDC
  • Οδηγίες για την εύρεση του ταξιθετικού αριθμού τεκμηρίου από τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες στον Παγκόσμιο Ιστό.
  • Συμπλήρωση φυλλαδίων αξιολόγησης της εισήγησης του και των προτεραιοτήτων μιας Σχολικής Βιβλιοθήκης ΕΠΕΑΕΚ (τα ερωτηματολόγια επιστράφηκαν στον εισηγητή)
  • Ευχαριστίες

ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΜΠΟΥΦΕΣ